تبلیغات
دل نوشته های امیر علی خان
دل نوشته های امیر علی خان> >

معضل اجتماعی

سلام به همه ی دوستای عزیز

امروز اومدم مطلبی رو که یکی از دوستای جدیدم زحمت کشیده براتون بذارم.یه کم طولانیه ولی خدایی خوب نوشته پس اگه حوصله نداشتین کم کم بخونین و وقتی همشو خوندین نظر بدین.

ممنونم

مطلب تو ادامه مطلبه

  1. بحث در مورد کاهش وجدان اجتماعی ،همدردی و نوع دوستی از نوع داستانهای آخر شب اشخاصی که موقعیت مالی و اجتماعی متزلزلی دارد نیست،شعاری برای رسیدن به آرمانشهر فریدون ها و کاوه ها نیست؛ امری است که قربانیان آن همان بانیان آن هستند.معضلی که مصادیق آن در خیابان،بازار و دانشگاه،در آنجا که هنگام کشته شدن مردی در خیابان تمام هموطن ها ،همسایه ها و دوستان دیروز،تنها به نظاره مینشینند می بینیم و یا آنجا که برخورد با اکراه یا تمسخر هموطن غیور و خون گرممان را در برابر کودکی گل فروش!!
  2. این بی اعتنایی و بی تفاوتی ما در برابر فقر چه از نوع مالی و چه از نوع فرهنگی نه نتیجه ی مرد جادویی و نه بازخورد نقشه های نشئت گرفته از کاپیتالیسم بلکه پیامد اضمحلال اخلاقی ناشی از فرهنگ " با همه چیز بساز " خود ماست.آنجا که در برابر سختی ها و مشکلات تنها به فکر بیرون کشیدن گلیم خود از اب هستیم و غرق شدن دیگری کوچکترین تلنگری به ما نمیزند که شاید غریق بی نجات بعدی خود ما باشیم.
  3. اگر من و شما دست یاری طلب کسی را نفشاریم و بذر بی تفاوتی بپاشیم، محصول این کاشت را جز خودمان چه کسی برداشت خواهد کرد؟! برداشت غلط ما جامعه ی مدرن ما را به سوی انحطاط اخلاقی سوق میدهد. این " بی تفاوتی ارزشی" نه تنها پیش شرط تمدن نیست بلکه تیشه به ریشه ی تمدن میزند و شکاف گسترده ای در بین آحاد جامعه پدید می آورد،شکافی که با کمال تعجب در جامعه ی به اصطلاح مهربان و سنتی و خون گرم ایرانی به مراتب بیشتر از جامعه ی سرد و بی روح ومحبت غرب است!!ما که ادعای فرهنگ و تمدن 7000 ساله مان گوش فلک را کر کرده، آیا به راستی اثری از این فرهنگ و تمدن در برخوردهای روزانه مان یافت میشود؟ آیا میان آنچه هست و آنچه باید باشد ، فاصله ای کمتر از آسمان و زمین است؟ به قول صادق هدایت : ((بی خبر بودن از دیگران آدم را اورژینال نمیکند.)) انصاف دهید کم نیستند آدم هایی که این گونه نمی اندیشند.
  4. اما مسلما نمی توان مسئولیت این معضل را به کلی از گرده ی ملت برداشت و آن را به دولت نسبت داد. و باید پذیرفت که اگر فشار اقتصادی و کم بودن نقش افراد در تعیین سرنوشت خود، آنها را به سوی بی مسئولیتی ،خود بینی و کاهش وجدان اجتماعی سوق میدهد. اما واکنشی که در برابر کنش برخاسته از فقر و بی عدالتی و فساد رخ میدهد را می توان با خواست و اراده ی تک تک همین افراد به سمت و سویی دیگر کشاند. این مسیر مسیری نیست که بتوان با کمک جنبش های زادیکال (تحت تاثیر انقلابی روشن فکران سر خورده)ذ در رویارویی با نابرابری ها و بی عدالتی ها پیمود بلکه باید به دور از هر " ایسمی" و صرفا با همت تک تک افراد جامعه آن را طی طریق نمود. افرادی که باید به این باور برسند که نتیجه ی تمام این خوداندیشیها و افول جوانمردی و اخلاق در واقع تهاجمی به موقعیت انسانی خود آنهاست و راه چاره را نباید در "به انتظار دیگری ماندن" جستجو کرد.

                                                          پایان


دوشنبه 13 آذر 1391 توسط امیرعلی خان | نظرات ()
mersad_a_v@yahoo.com

دانشگاه
همینطوری

دعوت
محرم
در خواست پوزش
عدالت
نژاد پرست نباشیم
روزه
بیچاره خدا
تئاتر
نوروز
ادامه ی اشتباهات من!
حتما من اشتباه میکردم
آنچه دیدم من
روز دانشجو
شعر امیرعلی
یرای ایرانی آباد

دی 1395
آبان 1393
مهر 1393
شهریور 1393
مرداد 1393
تیر 1393
خرداد 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392

امیرعلی خان
كمال نجفی

نسیم سبز
ورزش و زندگی
من و خدا
نسیم سحر
کوچه امید
sama
نازنین
به عشق دلم همیشه ولم
بفرمایید وبلاگ
نوشته هایی از دل
پروکسیما
برای من و عزیزم تنها
عشق واقعی
رویای خیس
سما
تغییری باش که در جهان میخواهی
شبکه اجتماعی گروه ریاضی دانشگاه آذربایجان
english cottage
هنوزم نفسمی
رها
آهسته وارد شوید...
وستا
دخترک تنها
عشق و محبت
تلنگری بر روح
روزهای تنهایی
عطر باران
hiiiiiiiiiichiiiiiiiiiiiii
کلبه تنهایی من
یه جوون مثل علی اکبر
کتابدار جوان
ماه... ستاره ، مریخ و ما

بزرگترین مرجع دانلود دانشجویان
***وبلاگ تفریحی آبشار***

ازاین به بعد فقط مطالب انتقادی نوشته خواهد شد .آیا با ادامه کار این وبلاگ موافقید؟بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد